EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

„WYSZYŃSKIEGO I WOJTYŁY GRAMATYKA ŻYCIA” W KRAKOWIE

24 maja 2021

"Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia", fot. IPN Kraków

„WYSZYŃSKIEGO I WOJTYŁY GRAMATYKA ŻYCIA” W KRAKOWIE

24 maja 2021

W krakowskim Przystanku Historia prezentowana jest ekspozycja Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia, przygotowana przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

„«Gramatyka», czyli zespół uporządkowanych reguł, w tym przypadku odnosi się to do sformułowań i pojęć, które były z perspektywy Wyszyńskiego i Wojtyły szczególnie istotne. Wokół tych wartości powinniśmy się organizować jako wspólnota narodowa. Przypominamy dwóch wielkich Polaków i dwóch wielkich duchownych, przywołując prostą prawdę: i w latach zaborów, i w latach komunizmu, Kościół katolicki był depozytariuszem idei niepodległości Polski. Schronieniem i siłą, która pozwalała nam wierzyć, że komunizmowi nie wolno się podporządkować, że istnieją wartości – przywołane na tej wystawie – trwalsze niż systemy polityczne i ludzkie życie” – tłumaczy dr hab. Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału IPN.

Wystawa Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia powstała w 2018 roku z okazji 70-lecia jubileuszu objęcia przez bp. Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Na całość wystawy składają się zdjęcia archiwalne i cytaty, których zestawienie daje widzowi przestrzeń do refleksji. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Przywołane wartości pojawiają się w myślach wszystkich, którzy świadomie chcą przeżywać swoje istnienie.

Wystawa Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia (czynna do 18.06), Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia”, ul. Juliana Dunajewskiego 8, Kraków