AKTUALNOŚCI
„WYSZYŃSKIEGO I WOJTYŁY GRAMATYKA ŻYCIA” W GŁUCHOŁAZACH
27 października 2023
Przy rynku w Głuchołazach prezentowana jest ekspozycja Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia, przygotowana przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Podczas prezentacji wystawy czasowej, prelekcję wygłosiła Angelika Tokarska z Biura Edukacji Narodowej IPN. W jej trakcie zostały wspomniane zasługi oby duchownych w zakresie ochrony wiary i niepodległości Rzeczypospolitej. Nawiązano do działalności duchownych pod zaborami pielęgnujących pamięć o Polsce, ofiar wojny światowej – księży przetrzymywanych i mordowanych w niemieckich obozach śmierci oraz w Katyniu, Charkowie czy w Miednoje, a także duchownych, którzy nie pozwolili zniewolić się systemowi komunistycznemu, głosili prawdę o historii Polski, występowali w obronie godności człowieka. Jednoczyli naród, podnosili morale społeczne, wykazywali się troską o los ojczyzny, często narażając się na głębokie represje i prześladowania. Prelekcję uzupełnił katalog prawd życiowych, pozostawionych jako wskazówki i przestrogi przez patronów Mt 5,14.
Wystawa Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia powstała w 2018 roku z okazji 70-lecia jubileuszu objęcia przez bp. Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Na całość wystawy składają się zdjęcia archiwalne i cytaty, których zestawienie daje widzowi przestrzeń do refleksji. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Przywołane wartości pojawiają się w myślach wszystkich, którzy świadomie chcą przeżywać swoje istnienie.
Wystawa Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia (czynna do 20 listopada), rynek w Głuchołazach
fot. IPN/Dominik Wojtkiewicz