EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

„WYSZYŃSKIEGO I WOJTYŁY GRAMATYKA ŻYCIA” W BUDAPESZCIE

5 października 2020

„WYSZYŃSKIEGO I WOJTYŁY GRAMATYKA ŻYCIA” W BUDAPESZCIE

5 października 2020

Na Węgrzech rozpoczęły się XXVI Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej. Przy tej okazji w Budapeszcie otwarto wystawę Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia, przygotowaną przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej.

„Wzięliśmy pod uwagę, że w tym roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II i został on ogłoszony przez polski parlament Rokiem Jana Pawła II” – podkreślała Monika Molnar, kierująca Stowarzyszeniem Katolików Polskich na Węgrzech im. św. Wojciecha.W tym roku miał być wyniesiony na ołtarze kard. Stefan Wyszyński. Często się mówi, że nie byłoby Jana Pawła II, gdyby nie było Wyszyńskiego. W tym duchu pokazujemy wystawę przygotowaną przez IPN razem z Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego” – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej.

Wystawę Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia, która powstała w 2018 roku z okazji 70-lecia jubileuszu objęcia przez bp. Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, oglądać można teraz przy polskim kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Budapeszcie oraz w tamtejszym Domu Polskim. Na całość wystawy składają się zdjęcia archiwalne i cytaty, których zestawienie daje widzowi przestrzeń do refleksji. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Przywołane wartości pojawiają się w myślach wszystkich, którzy świadomie chcą przeżywać swoje istnienie.