EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

WYSTAWA „JESTEM” – OTWARTA!

4 kwietnia 2022

WYSTAWA „JESTEM” – OTWARTA!

4 kwietnia 2022

„Ta wystawa dotyka spraw ostatecznych. Planowaliśmy ją jeszcze przed wojną. Dzisiaj, po agresji Rosji na Ukrainę, ta ekspozycja nabiera dodatkowego, aktualnego znaczenia” – mówił Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14/Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego otwierając wystawę współczesnej sztuki religijnej pt. Jestem. Wejście w nieśmiertelność. Wernisaż zgromadził twórców, których prace prezentowane są na wystawie, oraz liczne grono miłośników sztuki.

Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, współorganizatora wystawy, zwrócił  uwagę na biblijną autoprezentację Boga, który przedstawił się słowami: „Jam Jest, Który Jest”. Twórcy prezentowanych na wystawie w Mt 5,14 obrazów , jak powiedział dyr. Celiński, wchodzą w tajemnicę z nadzieją, że Bóg jest.

Ksiądz dr Paweł Bijak, proboszcz parafii pw. Posłania Uczniów Pańskich w Warszawie, przypomniał związki ze sztuką patronów Mt 5,14. Zastanawiając się skąd Jan Paweł II miał taką wiedzę o sztuce, znalazł odpowiedź w odkrytych niedawno czterodniowych rozważaniach rekolekcyjnych biskupa Karola Wojtyły, wygłoszonych w 1962 r. w Krakowie. Wątki z tych rekolekcji powróciły w słynnym, wspaniałym Liście do artystów z 1999 r.

Prymas Stefan Wyszyński, jak podkreślił x. Bijak,  ratował z olbrzymim zaangażowaniem ocalałe z pożogi wojennej resztki sztuki sakralnej. Zabronił pokryć tynkiem cegły ze wzniesionego po  wojnie w warszawskich Pyrach kościoła świętych Piotra i Pawła, które zostały sprowadzone ze zburzonych podczas powstania ulic, placów i kościołów. „Te cegły zbroczone są krwią powstańczą” – argumentował swoją decyzję kard. Wyszyński.

Na prezentowaną w Mt 5,14 wystawę składa się 20 obrazów wykonanych różną techniką (są wśród nich prace olejne, akrylowe, wykonane techniką mieszaną, relief oraz fotografia), których tematyka nawiązuje do wieczności oraz Ukrzyżowania i Zmartwychwstania. Każdemu obrazowi towarzyszy cytat z Biblii wybrany przez artystę. Wśród artystów biorących udział w wystawie są prof. Zdzisława Ludwiniak z ASP w Warszawie, prof. Mirosława Rochecka z UMK w Toruniu, Andrzej Kalina oraz artyści młodszego pokolenia: Maria Sabina, Aleksander Grzybek i Aleksandra Rykała.

Prezentowane prace stanowią wybór z wystawy Jestem przygotowanej przez kurator Joannę Błońską z Galerii DOM – Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim. Wystawę będzie można oglądać w Mt 5,14 do 6 czerwca 2022 r. w godzinach otwarcia Muzeum (g. 12.00-19.00)