EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

#WirtualnaPielgrzymka KOŚCIÓŁ ŚW. STANISŁAWA BM

17 maja 2020

#WirtualnaPielgrzymka KOŚCIÓŁ ŚW. STANISŁAWA BM

17 maja 2020

KOŚCIÓŁ ŚW. STANISŁAWA BM

Historia uczyniła św. Stanisława również patronem narodowej jedności. Kiedy w 1253 r. Polacy doczekali się kanonizacji pierwszego syna swojej ziemi, Polska boleśnie doświadczała podziału dzielnicowego. I właśnie ta kanonizacja wzbudziła w książętach z pozostającego u władzy rodu Piastów potrzebę zgromadzenia się w Krakowie, aby przy grobie św. Stanisława i w miejscu jego męczeństwa dzielić wspólną radość z wyniesienia Rodaka na ołtarze Kościoła powszechnego. Wszyscy widzieli w nim swego patrona i pośrednika przed Bogiem. Wiązali z nim nadzieje na lepszą przyszłość Ojczyzny. Z legendy, która głosiła, że posiekane podczas zabójstwa ciało Stanisława miało się na nowo zrosnąć, rodziła się nadzieja, że Polska piastowska przezwycięży dynastyczne rozbicie i wróci jako państwo do trwałej jedności. W tej nadziei od czasu kanonizacji obrano świętego Biskupa Krakowa na głównego Patrona Polski i Ojca Ojczyzny.

Jan Paweł II, List z okazji 750-lecia kanonizacji św. Stanisława, Watykan, 8 maja 2003 r.

 

Kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy via delle Botteghe Oscure, znajduje się zaledwie kilka kroków od pl. Weneckiego i stanowi centrum duszpasterstwa polskiego w Rzymie.

Od roku 1948 do 2003 r. przy kościele funkcjonował Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Emigracyjnego & Polonijnego.

Wzniesiony został prawdopodobnie w IV wieku, następnie odbudowany prawie od fundamentów i wielokrotnie restaurowany. Ostateczny remont kościoła przeprowadził rektor x. abp Szczepan Wesoły przed obchodami 400-lecia konsekracji, dzięki wydatnej pomocy Polonii na świecie i papieża Jana Pawła II.

W pobliżu kościoła znajduje się via dei Polacchi i vicolo dei Polacchi, czyli ul. Polaków i al. Polaków, na których widnieją odpowiednie tablice informacyjne.

Kościół posiada cztery boczne ołtarze, w których są umieszczone obrazy polskich i włoskich artystów malarzy z początku XVIII wieku. Wystrój Kościoła jest z czasów króla Stanisława Augusta, dlatego odnajdziemy tam jego herb. Możemy podziwiać tu obrazy przedstawiające:

  • św. Stanisława,
  • św. Jadwigi Śląskiej
  • św. Kazimierza
  • św. Jana Kantego
  • obraz w głównym ołtarzu przedstawiający Chrystusa Zbawiciela w towarzystwie św.św. Stanisława i Wojciecha, u których stóp klęczy św. Jacek
  • fresk na suficie reprezentujący św. Stanisława w chwale.

Wiele historycznych wydarzeń miało miejsce w kościele św. Stanisława. Najwięcej było ich w XVII wieku, w związku z wojnami, które Polska prowadziła w obronie swojej niepodległości i w obronie chrześcijaństwa.

Kościół na przełomie wieków, odwiedzali Papieże, czy to błagając o zwycięstwo oręża polskiego, czy też dziękując za odniesione zwycięstwa.

Papież Jan Pawel II jako kardynał odwiedzał kościół polski i wspólnotę Polaków w Rzymie zawsze, gdy przebywał w Wiecznym Mieście. Jako Papież był tu przynajmniej trzykrotnie.

Papież Franciszek odprawił w naszym kościele Mszę Świętą dziękczynną po kanonizacji Jana Pawła II 4 maja 2014 r.

Wśród lokalnej Polonii, kościół ten nazwany jest „Kościołem Polskim”.

https://izi.travel/it/3c33-rzym-i-okolice-sladami-sw-jana-pawla-ii/pl#7a54535c-0ab9-46fa-9f5b-8193545a33a1

W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.