AKTUALNOŚCI
#WirtualnaPielgrzymka – AUDIENCJA GENERALNA
10 maja 2020
AUDIENCJA GENERALNA
Dzisiaj po raz pierwszy staje przed wami Jan Paweł II. Po upływie 4 tygodni od tamtej audiencji generalnej, pragnie was pozdrowić i rozmawiać z wami. Pragnie omawiać w dalszym ciągu tematy rozpoczęte już przez Jana Pawła I. Pamiętamy, że mówił o cnotach teologicznych: o wierze, nadziei i miłości. Zakończył miłością. Ta cnota – która stanowiła przedmiot jego ostatniej nauki – jest tutaj na ziemi największą cnotą, jak uczy św. Paweł; jest cnotą, która przekracza próg życia i śmierci. Ponieważ gdy kończy się czas Wiary i Nadziei, trwa Miłość. Jan Paweł I przeszedł już przez czas Wiary, Nadziei i Miłości, która tak wspaniale wyraziła się na tej ziemi i której pełnia odsłania się jedynie w wieczności.
Jan Paweł II, Przemówienie w czasie pierwszej audiencji generalnej, Watykan, 25 października 1978 r.
Audiencja u papieża to pragnienie wielu wiernych przybywających do Watykanu. Papież, oczywiście, nie jest w stanie przyjąć każdego osobiście, dlatego spotyka się jednocześnie ze wszystkimi. Zwyczaj cotygodniowych audiencji powszechnych dla wszystkich wiernych wprowadził papież Pius XI w 1930 roku, tuż po odzyskaniu niepodległości przez Stolicę Apostolską.
Biskup Rzymu – zwykle wychodząc od jakiegoś tekstu biblijnego – głosi doktrynę katolicką dotyczącą życia ludzkiego, a następnie modli się w różnych intencjach. Audiencję kończy błogosławieństwo apostolskie będące równocześnie gestem błogosławiącym przedmioty religijne, dewocjonalia.
Miejsce audiencji papieskich zależy od pory roku: zimą w sali audiencyjnej Pawła VI w Watykanie, a wiosną, latem i jesienią na placu przed bazyliką św. Piotra w Watykanie. Dzień audiencji to środa, zwykle g. 10.
Wejście na audiencję papieską jest zawsze bezpłatne! Jedynie audiencje specjalne, zarezerwowane dla wybranych osób oraz niektóre sektory nieopodal tronu papieskiego wymagają specjalnej rezerwacji w Prefekturze Apostolskiej.
Pamiętajcie, aby na audiencję przyjść przynajmniej godzinę wcześniej aby zajęć dobre miejsce. Papież często przed rozpoczęciem audiencji, przejeżdża swoim Papamobile przez plac św. Piotra, będziecie mieli szansę zobaczyć go z bliska i pozdrowić.
A kto z Was nie będzie w Rzymie we środę, może spróbować spotkać papieża w niedzielę. Swoistą niedzielną „mini-audiencją” jest recytacja na placu św. Piotra modlitwy Anioł Pański w każdą niedzielę o g. 12, oczywiście wtedy, gdy papież jest w Rzymie. Papież krótko wtedy przemawia, pozdrawia i błogosławi wiernych, zwykle z okna swojego gabinetu w Pałacu Apostolskim.
W związku z odwołaniem Narodowej Pielgrzymki, Ambasada RP w Rzymie, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie zapraszają na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.