AKTUALNOŚCI
ŚWIĘTY KOŚCIÓŁ GRZESZNYCH LUDZI
17 marca 2021
Ogłoszono XVII edycję Konkursu Papieskiego, realizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Współorganizatorem Konkursu jest Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Konkurs Papieski, którego pomysłodawcą był zmarły niedawno o. Maciej Zięba OP, to największe w Polsce przedsięwzięcie dotyczące wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II. Projekt ten, realizowany od 17 lat, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży. Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu papieża Jana Pawła II wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.
Konkurs Papieski kształtuje twórcze myślenie, stwarza możliwość skonfrontowania własnych przekonań z przesłaniem papieża Polaka. Jest więc zaproszeniem do rozpoczęcia głębszych studiów nad myślą Jana Pawła II oraz pogłębiania wiedzy z zakresu Katolickiej Nauki Społecznej.
Tegoroczna edycja rozpoczęła się 1 marca I etapem, czyli rejestracją i rozwiązaniem quizu on-line. Po zakończeniu tego etapu 31 marca uczestnicy, którzy uzyskali więcej niż połowę punktów, zakwalifikują się do II etapu – testu, który odbędzie się 13 kwietnia. Na napisanie eseju (etap III) jest czas od 16 kwietnia do 14 maja. Finał i ustna obrona prac będzie miała miejsce 12 czerwca w 9 miastach regionalnych.
Konkurs Papieski nosi w tym roku podtytuł Święty Kościół grzesznych ludzi. Jan Paweł II nigdy nie ignorował otaczającej go rzeczywistości. Obserwując momentami krytyczne nastroje młodego pokolenia względem Kościoła, organizatorzy chcą w tej edycji zaprosić ich do pochylenia się nad nauczaniem Jana Pawła II, które dotyczy właśnie Kościoła – świętego świętością Chrystusa i jednocześnie grzesznego grzesznością Jego członków. „Jest wreszcie droga świadectwa, zazwyczaj cichego, będąca konsekwencją podwójnej świadomości Kościoła: że jest w swej istocie niezachwianie święty, ale musi dokładać starań, aby oczyszczał się z dnia na dzień i odnawiał, aż stanie się dla Chrystusa pełen chwały, bez skazy i bez zmarszczki, gdyż z powodu naszych grzechów często oblicze Kościoła za mało świeci przed oczyma tych, którzy nań patrzą” (Jan Paweł II, Reconcilatio & Pænitentia).