EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

PODPISANIE UMOWY O WSPÓŁPROWADZENIU MT 5,14 – 22 WRZEŚNIA, GODZ. 14.00

21 września 2023

przy okrągłym stole siedzą min. Piotr Gliński oraz kard. Kazimierz Nycz
Podpisanie umowy 11 kwietnia 2016 r., fot. MKiDN

PODPISANIE UMOWY O WSPÓŁPROWADZENIU MT 5,14 – 22 WRZEŚNIA, GODZ. 14.00

21 września 2023

W piątek 22 września o godz. 14 w siedzibie Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odbędzie się uroczyste podpisanie umowy o współprowadzeniu Muzeum w przyszłej dekadzie. Podpisy pod dokumentem złożą przedstawiciele współprowadzących instytucji: prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz kard. Kazimierz Nycz, Arcybiskup Metropolita Warszawski.

Umowa o współprowadzeniu Mt 5,14 przedłuża o 10 lat zapisy dokumentu, podpisanego przez przedstawicieli Archidiecezji i Ministerstwa 11 kwietnia 2016 r. Zgodnie z zapisami, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego stanowi instytucję kultury, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską. Instytucja została udostępniona szerokiej publiczności w lutym 2020 r.

Zgodnie ze statutem Muzeum, prowadzi ono działalność wystawienniczą, naukową, wydawniczą i edukacyjną związaną z patronami Muzeum i szeroko rozumianym tłem historycznym, odnoszącym się do dziejów Polski i historii powszechnej XX i XXI stulecia. Zbiory muzealne opierają się na dokumentach obrazujących działalność i życie patronów Muzeum oraz artefaktach sakralnych i przedmiotach użytku codziennego, z nimi związanych.

Misją Muzeum jest upamiętnianie i upowszechnianie wiedzy na temat życia i nauczania prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz papieża Jana Pawła II, którzy zajmują wyjątkowe miejsce w polskim dziedzictwie narodowym. Spotkanie z papieżem Polakiem i Prymasem Tysiąclecia jest także doświadczeniem wartości, którym byli oni wierni i którym dawali świadectwo swoim życiem – miłości, odpowiedzialności, pokoju, prawdy, odwagi, wierności, przyjaźni, pamięci i wolności. Wystawa stała Muzeum o powierzchni blisko 2 tysięcy m2 obejmuje 104 lata historii Polski od narodzin Stefana Wyszyńskiego (1901 r.) po śmierć Jana Pawła II (2005 r.).