EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

PIKNIK Z PRYMASEM

9 sierpnia 2021

Piknik 3 sierpnia 2021 r., fot. Mt 5,14/J. Tecmer

PIKNIK Z PRYMASEM

9 sierpnia 2021

Z myślą o najmłodszych, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie piknik pełen słodkości, atrakcji i dobrej zabawy. Okazją były 120. urodziny Prymasa Tysiąclecia.

Od wczesnego popołudnia czekała na dzieci specjalnie przygotowana strefa z animatorami i warsztatami plastycznymi. Wolontariusze Mt 5,14 rozdawali balony i krówki z aforyzmami kard. Wyszyńskiego, w otoczeniu miejskiej zieleni stanął teatrzyk kukiełkowy. Wszystko z myślą o tych, którzy są najbardziej wymagającymi odbiorcami, bo – jak twierdzą aktorzy – dzieci najtrudniej zaciekawić.

Swoimi manualnymi umiejętnościami dzieci mogły pochwalić się lepiąc z modeliny wiewiórkę, którą potem mogły zabrać do domu. Nie zabrakło również kolorowanek: tutaj dzieci wykazały się kreatywnością przedstawiając niebieskie i fioletowe wersje wiewiórki.

Jednak największą atrakcją programu okazał się teatrzyk kukiełkowy. Aktorzy z Teatru Lalka za pomocą rekwizytów i bajkowych opowieści przybliżali dzieciom życiorys prymasa Wyszyńskiego. – 120 lat temu, właśnie dziś, 3 sierpnia, na świat przyszedł wyjątkowy człowiek…. – brzmiały pierwsze słowa bajki, opowiadanej przez aktora Wojciecha Pałęckiego. –  Czy to chłopiec? Tak, to na pewno chłopiec. Stefan Wyszyński.

Dziecięce przygody Stefka przedstawiane za pomocą kukiełek dostarczyły młodym widzom świetnej zabawy. Zresztą nie tylko im, o czym świadczyły żywiołowe reakcje ich rodziców czy opiekunów.

Muzeum nie zapomniało także o dorosłych. Urodziny wieńczył wieczorny spacer po Warszawie śladami Stefana Wyszyńskiego. Na jego mapie znalazły się m.in. takie miejsca jak kościół Świętego Krzyża, kościół SS. Wizytek, pomniki prymasa Wyszyńskiego i Wojciecha Górskiego (twórcy szkoły, do której uczęszczał Stefek Wyszyński) czy Dom Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej, gdzie Prymas Tysiąclecia urzędował – z oczywistymi przerwami – w trudnych latach 1952-1981.

Magdalena Broda, Mt 5,14

fot. Mt 5,14/J. Tecmer