AKTUALNOŚCI
PIERWSZA BIOGRAFIA BRATA JANA PAWŁA II
28 czerwca 2022
Nakładem Wydawnictwa WAM ukazała się biografia Edmunda Wojtyły, brata Jana Pawła II. Jej autorką jest znana dziennikarka dr Milena Kindziuk. To ostatnie ogniwo sagi o rodzinie Wojtyłów, bowiem w roku ubiegłym dr Kindziuk opublikowała książkę o rodzicach Papieża, a wcześniej o jego matce, Emilii. Biografia Edmunda, wydana pod patronatem Mt 5,14, ukazuje się w roku 2022, który został ogłoszony Rokiem Doktora Wojtyły oraz w 90. rocznicę jego śmierci.
Jan Paweł II wyznał, że śmierć brata przeżył „chyba nawet głębiej niż śmierć matki”. Do końca życia miał w szufladzie biurka w Pałacu Apostolskim stetoskop Edmunda. To starszy o 14 lat brat rozmiłował Karola w piłce nożnej, teatrze i górskich wycieczkach. Obok ojca uczył przyszłego papieża zasad wiary, chodził z nim do kościoła. Gdy poznał narzeczoną, odkładał swój ślub, gdyż, jak twierdził „musi opiekować się młodszym bratem i stworzyć mu warunki do zdobywania wykształcenia”.
Ślubu nie doczekał. Ten nieprzeciętnie zdolny człowiek, świetnie zapowiadający się, o niezwykłej wrażliwości lekarz, zmarł w wieku zaledwie 26 lat, zaraziwszy się szkarlatyną czuwając przy łóżku chorej pacjentki w szpitalu w Bielsku.
Milena Kindziuk kreśli fascynujący, barwny portret papieskiego brata, który był jedną z najważniejszych postaci w życiu Jana Pawła II. Autorka stara się odpowiedzieć na szereg pytań. Z jakiego powodu współcześni określali doktora Wojtyłę nieprzeciętnym, wartościowym człowiekiem, lekarzem zasłużonym dla ludzkości? Dlaczego przyjął w szpitalu pracę jako zakaźnik, na najbardziej niebezpiecznym oddziale, w dobie, gdy nie było jeszcze antybiotyków, a więc ze świadomością narażania własnego życia? Jakie motywy nim kierowały, gdy z tak wielkim oddaniem leczył pacjentów, w tym Rozalię Palę, od której zaraził się śmiertelnie szkarlatyną?
Autorka w polskich i zagranicznych archiwach odnalazła nieznane dokumenty, które pozwoliły odtworzyć pełne losy Edmunda. Rozmawiała z wieloma świadkami, wśród nich z rodziną Wojtyłów oraz z krewnymi jego narzeczonej, Jadwigi Urbanówny. W książce znalazły się niepublikowane dotąd listy narzeczonych oraz zdjęcia archiwalne.
Biografia Edmunda Wojtyły odkrywa nowe fakty i ustalenia na temat jego życia, a także okoliczności śmierci. Milena Kindziuk dotarła między innymi do informacji na temat pacjentki, od której Edmund zaraził się szkarlatyną i w konsekwencji umarł. Rozmawiała z osobami, w Polsce i za granicą, które propagują kult Edmunda Wojtyły, nawiedzają jego grób w Krakowie, odmawiają modlitwę o jego beatyfikację oraz wypraszają łaski za jego wstawiennictwem. Autorka przywołuje opinie teologów, którzy są zdania, że Edmund Wojtyła mógłby zostać wyniesiony na ołtarze.
Warto wspomnieć, że od dwóch lat toczy się proces beatyfikacyjny rodziców Jana Pawła II. Niewykluczone więc, że cała rodzina Wojtyłów zostanie wyniesiona do chwały ołtarzy. „Edmund oddał życie dla pacjentki, w imię miłości Boga i bliźniego. U podłoża jego poświęcenia leżała wiara. Jeżeli miałby kiedyś zostać wyniesiony na ołtarze, to właśnie z racji dobrowolnego oddania życia. Taką możliwość daje trzecia procedura kanonizacyjna, zatwierdzona przez papieża Franciszka: obok męczeństwa i heroiczności cnót, powodem do beatyfikacji i kanonizacji może być heroiczne ofiarowanie życia” – wyjaśnia autorka biografii.
Biografia Edmunda Wojtyły ukazuje go jako lekarza, dla którego praca była służbą i misją, człowieka pełnego pasji i oddania, kochającego życie, planującego małżeństwo i marzącego o domu pełnym dzieci, jak wspominała jego narzeczona. Także człowieka głębokiej wiary, darzącego szczególnym kultem św. Mikołaja, oraz wspaniałego brata i syna.
Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest patronem książki, którą można nabyć także w Sklepie Mt 5,14.
Grzegorz Polak, Mt 5,14