AKTUALNOŚCI
PERFORMANCE JERZEGO KALINY „STRUMIEŃ PAMIĘCI. SUPLIKACJA”
14 października 2019
W przestrzeni przed Świątynią Opatrzności Bożej pozostaje siedząca w bezruchu kobieta. Cisza!
Kobieta wyjmuje z torebki żółtą nitkę, nawleka igłę i zaczyna zszywać materiał.
Jest to początek długotrwałego, starannego zszywania, łączenia, scalania.
Ta prosta, benedyktyńska czynność jest jednocześnie samotnym, ale też wspólnym doświadczeniem losu, który od narodzin do kresu jest naszym udziałem.
W tej mozolnej, często przerastającej nasze siły niekończącej się pracy, dzięki pomocy Opatrzności Bożej przekazujemy następnym pokoleniom wiarę i siłę przetrwania.
16 października 1978 r. w Rzymie kolegium kardynalskie wybrało metropolitę krakowskiego Karola Kardynała Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jana Pawła II.
41 lat później w środę 16 października w samo południe u stóp Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie zszywanie polskiej ziemi rozpoczął Jerzy Kalina. Performance „Strumień Pamięci. Suplikacja”, nazwany przez artystę „akcją obrzędową”, towarzyszył premierze Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Jerzy Kalina (ur. 1944) – rzeźbiarz, scenograf teatralny i filmowy, twórca instalacji, filmów animowanych i dokumentalnych, spektakli teatralnych, jeden z pierwszych performerów w Polsce. Inspirują go ważne wydarzenia związane ze współczesną historią Polski, a dzieła artysty charakteryzuje łączenie nowoczesnych środków wyrazu z wartościami chrześcijańskimi. Do najsłynniejszych prac Jerzego Kaliny należy pomnik anonimowego przechodnia Przejście, który w 1977 r. został wzniesiony u zbiegu ulic Świętokrzyskiej i Mazowieckiej w Warszawie. W latach 80. należał do twórców zaangażowanych w działalność antykomunistyczną. Stworzył oprawę wizualną pogrzebu x. Jerzego Popiełuszki, a także zaprojektował trzy ołtarze papieskie w Warszawie w 1984, 1991 i 1999 r. Zaprojektował również kaplice w Belwederze i Pałacu Prezydenckim. Współpracuje z Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.