AKTUALNOŚCI
OTWARCIE WYSTAWY „JESTEŚMY W EUROPIE”
25 września 2023
„Jan Paweł II zawsze pomagał i wspierał Ukrainę w dążeniu do wolności i zachowaniu tożsamości narodowej. Jego wizyta w 2001 r. była epokowym wydarzeniem, które dało wielki impuls do dalszej rozbudowy naszego niepodległego państwa” – mówił 22września br. radca Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Vitalij Biłyj, podczas otwarcia wystawy „Jesteśmy w Europie”.
Ekspozycja przygotowana przez Mt 5,14IMuzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego wraz Fundacją MOSTY została usytuowana przed Wydziałem Konsularnym ambasady Ukrainy na warszawskim Mokotowie. Prezentuje ona symboliczne sceny z Ukrainy doświadczonej agresją rosyjską, jak np. groby ofiar ubiegłorocznej zbrodni żołnierzy Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na ludności cywilnej w Buczy, czy postrzelony przez Rosjan krucyfiks Chrystusa ze Lwowa. Swoistym komentarzem do tragicznych wydarzeń uwiecznionych na planszach są nie tracące nic ze swej aktualności słowa Jana Pawła II, głównie z jego pielgrzymki na Ukrainę w czerwcu 2001.
Radca Biłyj, określając otwarcie wystawy jako „wzruszające wydarzenie” przypomniał: „Jan Paweł II zawsze podkreślał przynależność Narodu Ukrainy do Europejskich Narodów. Narodu, który ma swoją wielką historię, wspaniałe tradycje i kulturę, i tak naprawdę jak widzimy dzisiaj – wielką misję w Europie. Misję obrony europejskich wartości takich jak wolność i godność człowieka”.
Vitalij Biłyj przywołał słowa Jana Pawła II z 1999 r. z Sopotu: „ Nie ma solidarności bez miłości. Więcej, nie ma szczęścia, nie ma przyszłości człowieka i narodu bez miłości”. Zdaniem radcy Biłyja tą właśnie miłością, „miłością do bliźniego swego Naród Polski ogarnął Ukraińców, który w trudnym czasie znaleźli się w potrzebie”. Swoje wystąpienie ukraiński dyplomata zakończył słowami: „Pokazaliście całemu światu, że jesteście silni sercem i miłością, o której mówił Papież.”
Otwierając wystawę zastępca dyrektora Mt 5,14 Grzegorz Polak, podkreślił, że jest ona hołdem dla bohaterskiego narodu ukraińskiego, a zarazem przypomnieniem, jak ważne miejsce odgrywała Ukraina w nauczaniu Jana Pawła II od początku pontyfikatu. Jeszcze w czasach dominacji sowieckiej w Europie środkowo-wschodniej przypominał on światu o istnieniu narodu ukraińskiego, a zwłaszcza o skazanej przez Stalina na zagładę przy aprobacie Patriarchatu Moskiewskiego Cerkwi Greckokatolickiej.
Na zadawane w przestrzeni publicznej i w rozmowach prywatnych pytanie, co powiedziałby dzisiaj Jan Paweł II Ukraińcom, dyr. Polak odpowiedział: „Nie musiałby dodawać wiele do tego, co powiedział w czerwcu 2001 r. podczas pielgrzymki do Ukrainy, choć zapewne nie omieszkałby zaprotestować przeciw okrucieństwu agresora, zwłaszcza wobec ludności cywilnej. Nazwałby też zbrodniarzy po imieniu”.
Według Grzegorza Polaka Papież mówi nadal, tak jak powiedział w 2001 r. do młodzieży ukraińskiej: „Wolność jest wymagająca i w pewnym sensie kosztuje więcej niż niewola!”. „A czy nie powtórzyłby, z użyciem czasu teraźniejszego, słów wypowiedzianych na zakończenie pielgrzymki, we Lwowie: «Dziękuję tobie, Ukraino, która broniłaś Europy w niezłomnej i heroicznej walce przeciwko najeźdźcom»”? – pytał dyr. Polak.
W otwarciu wystawy uczestniczyli: burmistrz Mokotowa Rafał Miastowski, prezes Związku Ukraińców w Polsce Mirosław Skórka, ks. Adam Zelga, proboszcz parafii bł. Edmunda Bojanowskiego na Ursynowie, animator i organizator wielu akcji na rzecz Ukraińców; o. Piotr Kuszka, bazylianin, proboszcz greckokatolickiej parafia Zaśnięcia NMP w Warszawie, duchowni Prawosławnego Kościoła Ukrainy o. archminadryta Serhij i ks. Serhij Sirenko oraz pracownicy ambasady Ukrainy.
Wystawę eksponowaną na ogrodzeniu Wydziału Konsularnego Ambasady Ukrainy w RP przy ul. Antoniego Malczewskiego 17 można oglądać do końca października br.
fot. Mt 5,14/D. Kanak