AKTUALNOŚCI
MAGNA DOMINA HUNGARORUM
13 października 2023
W konferencji Papież światu. 45-lecie pontyfikatu Jana Pawła II udział weźmie m.in. dr Eduard Habsburg-Lothringen, ambasador Republiki Węgier przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim, potomek cesarskiego rodu Habsburgów, pra-pra-prawnuk cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa i Elżbiety Bawarskiej zwanej Sisi. Przypominamy jego osobiste wspomnienie związane z patronem Muzeum:
Może nie wszyscy wiedzą, że pierwszy wizerunek Świętego Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra został umieszczony w Kaplicy węgierskiej w Grotach Watykańskich. W setną rocznicę urodzin Papieża pragnę uczcić jego pamięć zaczynając od kaplicy, drogiej sercu wiernych przybywających z Węgier ad limina Petri.
Czterdzieści lat temu, 8 października 1980 r., to właśnie Jan Paweł II poświęcił kaplicę dedykowaną Magna Domina Hungarorum. To doniosłe wydarzenie zostało uwiecznione w jedynym z fragmentów dużego panelu z brązu, który znajduje się w głębi kaplicy; autorem płaskorzeźby jest węgiersko-włoski rzeźbiarz Amerigo Tota.
Dzieje kaplicy węgierskiej, nad którą prace zostały rozpoczęte za czasów Pawła VI i ukończone podczas pontyfikatu Jana Pawła II, plasują się między wielkimi wydarzeniami w tysiącletniej historii stosunków między Stolicą Apostolską a Węgrami. W homilii wygłoszonej z okazji inauguracji kaplicy, papież Polak podkreślił, że „inauguracja kaplicy jest przypieczętowaniem i staje się trwałym świadectwem, które, przemienione przez sugestywną siłę sztuki, wskazuje obecnym i przyszłym pokoleniom ciągłe wyzwanie historycznych chwil, stale żywych w historii narodowej świadomości i połączonych z głęboko zakorzenionymi ideałami narodu, którego nawrócenie w Chrystusie zbiegło się w czasie z początkiem nowej cywilizacji”.
Przywołując przykład wielu świętych przedstawionych na ścianach Kaplicy, św. Jan Paweł II w dobitny sposób wygłosił europejskie przesłanie: “Z dzieła świętych, których pamięć uczciliśmy, narodziła się europejska cywilizacja opierająca się na Ewangelii Chrystusa, powstało poruszenie, którego celem był autentyczny humanizm, przeniknięty ponadczasowymi wartościami. Zakorzeniło się dzieło promocji obywatelskiego społeczeństwa, przy poszanowaniu i uznaniu duchowego prymatu. Perspektywa otwarta przez nieugiętość świadków wiary nie straciła na aktualności i jest drogowskazem, aby kontynuować budowę Europy pokojowej, solidarnej, naprawdę ludzkiej i aby pokonywać opory i sprzeciwy, które grożą zachwianiem spokoju ludzi i poszczególnych narodów. Myślę, że ta cenna i już tak bardzo kochana kaplica, może stać się wieczernikiem modlitwy i natchnieniem dla chrześcijan i ludzi dobrej woli, którzy pragną być skutecznymi budowniczymi pokoju w zjednoczonej Europie”.
Przesyłając z tej okazji błogosławieństwo Węgrom – a działo się to jeszcze w czasach żelaznej kurtyny i komunistycznego reżimu! – św. Jan Paweł II wezwał ich do “wiernego zachowania i stałego zwiększania duchowego bogactwa przeszłości, cennego religijnego dziedzictwa i szczodrej miłości do ojczyzny”.
Stanowi to ciągle aktualny cel, które dzisiejsze Węgry pragną osiągnąć powołując się również na wstawiennictwo tego wielkiego świętego papieża, który, kiedy przybył pierwszy raz na Węgry 16 sierpnia 1991 r. powiedział: “Podzielam wasze tradycje i wasz obecny wysiłek, aby zbudować bardziej szczęśliwą i ludzką przyszłość, dlatego, że jestem synem polskiego Narodu, który wiele ma wspólnego z węgierską historią i sam pochodzę z tego samego regionu Europy, który znajduje się teraz na progu nowej ery, w której ma nadzieję, że przyczyni się do utworzenia pokojowej wspólnoty Narodów, które będą między sobą solidarne”.
źródło: Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej
fot. Ambasada Węgier przy Stolicy Apostolskiej