AKTUALNOŚCI
KRAKÓW. ATELIER FOTOGRAFICZNE
19 kwietnia 2020
„Bo jest coraz większy Wawel we mnie” – wyznał przed laty krakowski poeta. Pod tym zdaniem mogą się podpisać wszyscy miłośnicy tego niezwykłego miasta, nad którym góruje dumna sylweta królewskiego zamku, jednego z najwspanialszych symboli polskości, oraz dostojne wieżyce wawelskiej katedry, w której można się przejść pod rękę z cieniami naszych monarchów i wieszczów.
Kraków – miasto magiczne, piękne, tajemnicze, opiewane w legendach, poematach i pieśniach. Miasto królów, poetów, aktorów, malarzy, naukowców, książąt Kościoła… i świętych.
To miasto pokochał Karol Wojtyła od pierwszego wejrzenia. To w Krakowie dojrzewał intelektualnie i duchowo. To stamtąd wyniósł bagaż doświadczeń, dzięki którym był wszechstronnie przygotowany do najważniejszej roli w Kościele katolickim. A Wawel z każdym rokiem pobytu w Krakowie „rósł” w jego sercu.
Moja miłość do Krakowa jest starsza niż mój pobyt w Krakowie. …uważałem za wielki dzień w moim życiu, kiedy po zdaniu matury już się tu na stałe przeprowadziłem.
Jan Paweł II, Przemówienie do profesorów uczelni krakowskich w kościele oo. paulinów na Skałce, Kraków, 8 czerwca 1979 r.
A zaczęło się tak niewinnie… W 1938 r. 18-letni mieszkaniec Wadowic przybył do królewskiego miasta, aby podjąć studia polonistyczne na najstarszej polskiej uczelni. Poznał tam profesorów i kolegów, z których wielu po latach stało się luminarzami polskiej kultury. Jego wykładowcami byli m.in Ignacy Chrzanowski, Stanisław Pigoń, Stefan Kołaczkowski, Kazimierz Wyka, Kazimierz Nitsch, Zenon Klemensiewicz – istny kwiat językoznawstwa.
W ławach uniwersyteckich z Karolem Wojtyłą zasiadali znani po wojnie pisarze: Wojciech Żukrowski i Tadeusz Hołuj, Juliusz Kydryński – znakomity krytyk teatralny i filmowy, tłumacz, brat słynnego konferansjera Lucjana Kydryńskiego, artystka Janina Garycka, partnerka sceniczna Karola jeszcze z Wadowic Halina Królikiewicz, wybitna aktorka i jej przyszły mąż, prozaik Tadeusz Kwiatkowski, profesor literatury Tadeusz Ulewicz. To ta zgrana paczka dla zgrywu, ale jak się okaże później – proroczo, na drzwiach swojego kolegi w Bursie Akademickiej przy ul. Garbarskiej 6 wywiesiła wizytówkę: KAROL WOJTYŁA – POCZĄTKUJĄCY ŚWIĘTY.
Poznajcie Lolka Wojtyłę
Wnet poruszy ziemi bryłę
Wierszyk ułożony przez kolegów Karola Wojtyły ze studiów
Nic dziwnego, że obcowanie z takimi indywidualnościami pozostawi w pamięci Karola niezatarty ślad i – mimo krótkiego czasu studiowania – będzie miało znaczący wpływ na jego formację intelektualną, naukową i kulturalną.
W jagiellońskiej wszechnicy młody Karol zgłębiał tajniki polskiej gramatyki i zaczytywał się w dziełach literackich. Podjął również pierwsze próby literackie, występował jako aktor, ujawniając nieprzeciętny talent.
I właśnie tej pasji Karola Wojtyły zawdzięczamy zdjęcie, które po jego wyborze na papieża obiegło cały świat. Fotografia wykonana w atelier fotograficznym Pawła Bielca znalazła się na tableau grupy aktorskiej „Studio 39”. Większość wystroju krakowskiego atelier i aparat, którym wykonano to zdjęcie można zobaczyć na ekspozycji Mt 5,14.
Zacząłem studiować jesienią 1938 roku na ówczesnym Wydziale Filozoficznym jako słuchacz filologii polskiej. Noszę głęboko zapisany w mojej pamięci ten jeden rok przedwojennych studiów: całe środowisko uniwersyteckie, nazwiska wielkich Profesorów, których miałem szczęście być uczniem, twarze kolegów i koleżanek, z którymi w większości rozdzieliły mnie wydarzenia lat 1939–45… Do dzisiaj zbieram owoce tych przecież bardzo krótkich i fragmentarycznych studiów.
Jan Paweł II, Przemówienie podczas uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 22 czerwca 1983 r.
W czasie gdy jako student gra w Teatrze Rapsodycznym i kontynuuje przyjaźń z Mieczysławem Kotlarczykiem, Karol przeżywa kolejną traumę w swoim życiu: w lutym 1941 r. umiera jego ojciec – Karol zostaje sam i dojrzewa do ostatecznej decyzji wyboru życiowego powołania.
fot. East News
W roku 1941 zmarł mój Ojciec, a było to 18 lutego. Wróciłem z pracy do domu i zastałem Ojca martwego.
Jan Paweł II, Dar i Tajemnica
Budowę muzealnej strefy KRAKÓW sfinansowano ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.