AKTUALNOŚCI
HOMO LABORANS | DEBATA 25 MAJA 2021
21 maja 2021
Praca stała w rzędzie cnót, podobnie jak lenistwo w rzędzie grzechów, i to głównych. Dzisiaj ci, którzy ongiś nie uznawali nauki Kościoła o pracy, jeszcze więcej mówią o pracy, jakkolwiek z odmiennego zgoła stanowiska.
x. Stefan Wyszyński, Duch pracy ludzkiej (1946)
40 lat temu, w 1981 roku, ukazała się papieska encyklika o pracy Laborem exercens. Całościowe spojrzenie na człowieka pracy, osadzenie go w szeroko pojętej kulturze oraz usystematyzowanie tego zagadnienia w społecznej nauce Kościoła było milowym krokiem w rozwijającej się teologii pracy. Źródeł papieskiej myśli o pracy śmiało można upatrywać w innym znanym tekście – Duchu pracy ludzkiej x. Stefana Wyszyńskiego. Traktat o pracy napisany w 1946 roku to efekt duszpasterskiego zaangażowania młodego księdza w latach 30. w życie włocławskich robotników.
Czy po latach od najważniejszych tekstów prymasa i papieża o życiu zawodowym możemy się z nich jeszcze czegoś nauczyć? Debatę na ten temat organizują Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Które z myśli Wyszyńskiego znalazły rozwinięcie u Jana Pawła II, a co w papieskiej koncepcji jest nowatorskie? Czy współcześni pracownicy i pracodawcy wciąż mogą kierować się w zawodowym życiu wskazówkami prymasa i papieża?
W debacie na ten temat 25 maja 2021 r. o godz. 18 udział wezmą:
- dr Justyna Majewska (Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
- prof. Jerzy Wratny (Komitet Nauk o Pracy i Polityki Społecznej PAN)
- Grzegorz Polak (Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)
- dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska (Centrum Myśli Jana Pawła II)
Transmisja: