EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

DZIEŃ MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK

9 sierpnia 2022

DZIEŃ MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK

9 sierpnia 2022

9 sierpnia obchodzony jest jako Dzień Miłośników Książki – Book Lovers Day. Święto ma na celu propagowanie książek i czytania wśród ludzi na całym świecie, poczynając od najmłodszych czytelników, a kończąc na tych najstarszych. Mt 5,14 także świętuje ten dzień i przypomina o wydawnictwach Muzeum, dostępnych w Sklepie Mt  5,14:

okładka Katalogu wystawy głównej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ustawiona za trzema katalogami położonymi jeden na drugim

KATALOG WYSTAWY GŁÓWNEJ MT 5,14

Katalog wystawy głównej Mt 5,14 jest imponujący nie tylko ze względu na rozmiar: 245 × 317 mm! 445-stronicowa publikacja zawiera rozszerzenie treści ekspozycji głównej Muzeum i wzbogacona jest fotografiami, m.in. Jacka Kucharczyka, który sfotografował wnętrza i eksponaty. Teksty wprowadzające do poszczególnych rozdziałów zostały napisane przez zastępcę dyrektora Grzegorza Polaka, dr Ewę Czaczkowską oraz dr. Edgara Sukiennika. Resztę tekstów przygotowali znakomici goście, jak np. Anna Rastawicka, bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia, artyści m.in. Tadeusz Boruta, Dorota Zemła oraz Aldona Mickiewicz; historycy prof. Antoni Dudek, prof. Wojciech Roszkowski czy Aleksander Hall. Wspaniałym dopełnieniem są również wspomnienia i artykuły takich osób jak x. Jana Sikorskiego, pierwszego naczelnego kapelana Więziennictwa RP, który podzielił się wspomnieniami z odwiedzin u Prymasa Tysiąclecia w Komańczy, gdzie Wyszyński był internowany.

Okładka książki Ten zwycięża, kto miłuje Anny Rastawickiej

ANNA RASTAWICKA TEN ZWYCIĘŻA, KTO MIŁUJE

Autorka przez 12 lat pracowała z prymasem Stefanem Wyszyńskim, mieszkała nawet w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Była świadkiem codziennego życia Prymasa Tysiąclecia, więc jej wspomnienia są bezcenne. Przytacza zarówno liczne anegdoty, jak i bogate cytaty z nauczania prymasa Wyszyńskiego. Książka pokazuje go takim, jakim był na co dzień: mądrym, odważnym, nieugiętym, ale też dowcipnym i serdecznym człowiekiem. Pozycja stanowi kompendium wiedzy o Prymasie Tysiąclecia, ale też ważną lekcję historii Polski.

Zdjęcie 2 zestawów Aforyzmów Stefana Wyszyńskiego. Jeden zestaw odwrócony tak, że widać grzbiety poszczególnych książek wchodzących w skład zestawu, drugi ustawiony okładką na wprost. ładką

STEFAN WYSZYŃSKI CZAS TO MIŁOŚĆ. AFORYZMY

Powszechnie mówi się, że: „Czas to pieniądz”, a ja wam powiem: „Czas to miłość!” – powiedział Stefan Wyszyński podczas homilii na Jasnej Górze 15 sierpnia 1979 r. W 40. rocznicę śmierci i 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia nakładem Mt 5,14 ukazał się zbiór jego aforyzmów. Tomiki, podzielone na następujące tematy: Wiara, Człowiek, Rodzina, Ojczyzna, Duchowieństwo, Społeczeństwo, Medytacje i Praca stanowią wybór niezwykłych przemyśleń i sentencji. Choć od śmierci prymasa Wyszyńskiego upłynęły już cztery dekady, a świat uległ znacznym przemianom, teksty te nie straciły na aktualności. Poruszają istotne również dla nas i całego współczesnego społeczeństwa problemy oraz tematy, a wszystko łączy miłość – do rodziny, ludzi, Boga, świata oraz życia.

okładka książki Żyć znaczy filozofować

STANISŁAW GRYGIEL ŻYĆ ZNACZY FILOZOFOWAĆ

Żyć znaczy filozofować to wywiad-rzeka przeprowadzony przez Marię Zboralską z profesorem Stanisławem Grygielem, wybitnym filozofem, wykładowcą, uczniem i przyjacielem Karola Wojtyły. To rozmowa nie tylko o filozofii i teologii, lecz także o życiu oraz historii Polski XX wieku, której profesor był obserwatorem – urodził się przecież kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej.W trakcie swojego niezwykłego życia profesor poznał wiele znakomitych osobistości, np. Hannę Malewską, x. Józefa Tischnera, kard. Karola Wojtyłę, bp. Jana Pietraszkę, kard. Josepha Ratzingera… Autor dzieli się z czytelnikiem wspomnieniami o nich, uzupełniając historie anegdotami. Nie brakuje także cytatów z klasyki literatury, rozmów o muzyce, religii czy po prostu życiu. Żyć znaczy filozofować to wielowarstwowa pozycja dla zarówno każdego, kto interesuje się filozofią i teologią, jak i dla każdego, kto lubi piękne historie oparte na życiu. Trudno się od niej oderwać, a jeszcze trudniej do niej nie wracać.

okładka książki Najbardziej lubił nasturcje

GRZEGORZ POLAK NAJBARDZIEJ LUBIŁ NASTURCJE

Książka Najbardziej lubił nasturcje wskazuje na nieznane fakty z życia prymasa Stefana Wyszyńskiego i rozwija rzadko poruszane wątki z jego nauczania, m.in. stosunek do Żydów, pomoc udzielana Kościołowi na Wschodzie czy działalność na rzecz jedności chrześcijan. Osobny rozdział poświęcono postawie kardynała Wyszyńskiego wobec kobiet. Jego zachowanie – dowartościowanie roli kobiet w Kościele i powierzanie im ważnych zadań – było zaskakujące w jego czasach, a obecnie może stanowić wzór dla hierarchów kościelnych. Najbardziej lubił nasturcje łączy w sobie anegdoty z gruntowną wiedzą merytoryczną oraz autentycznymi cytatami. To świeże spojrzenie na postać Prymasa Tysiąclecia, wokół którego z biegiem lat narosło wiele nieprawdziwych stereotypów. Czytelnicy w tej książce znajdą też sporo ciekawostek z biografii kardynała Wyszyńskiego, chociażby to, na jakim instrumencie grał w domowym zaciszu, jakiego barda lubił słuchać i kiedy po raz pierwszy pojawił się termin „Prymas Tysiąclecia”.

Okładka katalogu wystawy Willmann w Warszawie

WILLMANN W WARSZAWIE

Katalog wystaw czasowych Willmann encore. Męczeństwa apostołów z Oddziału Mt 5,14 oraz Willmann. Opus minor z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej to rozszerzenie wystaw prac Michaela Willmanna (autora nie bez podstaw nazywanemu „śląskim Rembrandtem”), które miały miejsca w Warszawie w 2021 r.. Publikacja zawiera nie tylko zdjęcia obrazów, które znalazły się na ekspozycji, lecz także tych znajdujących się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu czy Muzeum Narodowego w Warszawie. To także fotografie rysunków oraz grafik, które są równie wysoko cenione co obrazy śląskiego artysty. Willmanna w Warszawie tworzą także teksty różnych specjalistów, m.in. bp. Michała Janochy czy dr. Ewy Korpysz. Artykuły przedstawiają zarówno historię samego artysty, jak i opactwa oo. cystersów w Lubiążu, gdzie żył artysta, ale też stanowią bogatą analizę dzieł Willmanna w perspektywie historii sztuki.

pięć albumów Doświadczyć wspólnoty. Pożegnanie Prymasa Wyszyńskiego w obiektywie Jana Marii Jackowskiego ustawione jeden za drugim

DOŚWIADCZYĆ WSPÓLNOTY. POŻEGNANIE PRYMASA WYSZYŃSKIEGO W OBIEKTYWIE JANA MARII JACKOWSKIEGO

Album Doświadczyć wspólnoty zawiera niepublikowane dotąd fotografie z pogrzebu Prymasa Tysiąclecia z maja 1981 r. Reporterskie zdjęcia wykonane przez Jana Marię Jackowskiego stanowią niezwykły materiał historyczny, przybliżający kulisy nadzwyczajnego wydarzenia w realiach PRL, jakim było ostatnie pożegnanie Prymasa Tysiąclecia. W katalogu znajduje się tekst wprowadzający dyrektora Muzeum, przypominający trudne dni maja 1981 roku – o zamachu na papieża Jana Pawła II i pogarszającym się stanie prymasa, a także odautorskie wspomnienie, w którym Jan Maria Jackowski dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z kard. Wyszyńskim i kulisami pracy reporterskiej w redakcji „Tygodnika Solidarność”.

okładka książki Karol Wojtyła i Humanae Vitae

X. PAWEŁ S. GAŁUSZKA KAROL WOJTYŁA I «HUMANÆ VITÆ»

Polskie wydanie książki x. dr. Pawła S. Gałuszki, to pierwsza publikacja Mt 5,14 z cyklu Na ścieżkach Prawdy, na którą będą się składać przekłady publikacji powstałych w Katedrze Karola Wojtyły w Rzymie, zgłębiających myśli Jana Pawła II na tematy zarówno wiary, jak i kultury. W swojej publikacji autor prześledził prace Wojtyły oraz polskich teologów nad encykliką Humanæ vitæ. Podzielona na cztery części książka przedstawia kolejno historię rozwoju teologii moralnej w Polsce od początku XX w., wkład Karola Wojtyły w rozwój teologii moralnej oraz wkład Polaków w przygotowanie i recepcję encykliki.