EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

DEBATA „ZWYCIĘSTWO I KLĘSKA. LWÓW 1920-1939”

6 listopada 2020

DEBATA „ZWYCIĘSTWO I KLĘSKA. LWÓW 1920-1939”

6 listopada 2020

W czwartek 5 listopada w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odbyła się debata Zwycięstwo i klęska. Lwów 1920–1939. Spotkanie było transmitowane w mediach społecznościowych.

Szereg uznanych polskich i ukraińskich ekspertów w dziedzinie historii, w tym dziennikarze polonijni, debatowało na temat roli, jaką pełnił Lwów w systemie polskiej polityki i ekonomii oraz w działaniach antysowieckich w okresie 1920-1939.

Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne w spotkaniu w Muzeum wzięła udział ograniczona ilość osób. Większe grono zainteresowanych mogło oglądać debatę na specjalnym kanale YouTube, obsługiwanym przez organizatora, Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Spotkanie otworzyły wystąpienia Piotra Dmitrowicza, dyrektora Mt 5,14, oraz Mikołaja Falkowskiego, prezesa PPnW. „Jest to dla mnie zaszczyt, że możemy gościć tak ważne wydarzenie. Przez kilka ostatnich lat razem z fantastycznym zespołem budowaliśmy to miejsce i naszym marzeniem było, żeby to Muzeum było żywe. Żeby mogły odbywać się tu spotkania, żeby można było tutaj dyskutować na temat polskiej historii, filmu czy książek. Żeby ludzie spotykali się i rozmawiali ze sobą, bo taka jest istota współczesnych instytucji kultury. I stało się, bierzemy udział w pierwszy takim spotkaniu w nowym Muzeum”, mówił dyrektor Piotr Dmitrowicz. W późniejszej dyskusji wzięli udział m.in. dr Piotr Kościński (Fundacja Joachima Lelewela), dr Andrij Rukkas (Uniwersytet im. Tarasa Szewczenki w Kijowie), prof. Bohdan Hud (Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie) oraz inni znani badacze wspólnego dziedzictwa historycznego, a także przedstawiciele ukraińskich i litewskich mediów polonijnych.

Dyskusja została zadedykowana pamięci red. Mirosława Rowickiego, wielkiego orędownika spraw polskich na Ukrainie, założyciela i redaktora naczelnego „Kuriera Galicyjskiego”. Debatę zorganizowały Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Fundacja Joachima Lelewela oraz „Kurier Galicyjski”.