AKTUALNOŚCI
DEBATA „POLSKIE ŚLADY SOBORU” – 8 GRUDNIA, GODZ. 18.00
2 grudnia 2022
Jak wprowadzano reformy soborowe w Polsce? Kto był za nie odpowiedzialny? Czy biskupom można zarzucić w tym kontekście opieszałość i lęk? A może raczej wykazali się rozwagą i powściągliwością? No i czy Polacy byli gotowi na zmiany, jakim miał zostać poddany Kościół? O tym dyskutować będą uczestnicy ostatniej już soborowej debaty w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, która odbędzie się w czwartek 8 grudnia o godz. 18.00.
Zaproszenie do udziału w debacie Polskie ślady Soboru przyjęli:
- prof. Michał Białkowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)
- x. prof. Andrzej Dobrzyński (Ośrodek Dokumentacji & Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie)
- o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II)
Dyskusję poprowadzi x. prof. Robert Skrzypczak z Akademii Katolickiej w Warszawie.
Podczas spotkania zaprezentowana zostanie wydana przez Mt 5,14 książka prof. Michała Białkowskiego Sobór Watykański II. Polska historia. Po debacie i przez cały grudzień będzie sprzedawana w Sklepie Mt 5,14 z opustem 20%!
Debata odbędzie się w czwartek 8 grudnia o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum przy ul. Prymasa Augusta Hlonda 1, pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie. Przed debatą od godz. 16.30 będzie możliwość zwiedzenia z przewodnikiem ekspozycji głównej Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Debata będzie także transmitowana na muzealnym kanale YouTube.
Serdecznie zapraszamy!
* * *
Cykl debat Radość i nadzieja stanowić ma zaproszenie do rozmowy ludzi mających różne wizje Kościoła i odmienną wrażliwość eklezjalną. Zaproszeni do dyskusji zastanawiać się będą nad blaskami i cieniami recepcji Vaticanum II, a także nad rolą patronów Mt 5,14 we wprowadzeniu dorobku soborowego w krwioobieg Kościoła w Polsce, a w przypadku Karola Wojtyły – także w wymiarze powszechnym.
Debatom towarzyszy wystawa plenerowa Radość i nadzieja, przygotowana przez Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, którą do 8 grudnia br. można oglądać na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej. Autorem niezwykłego projektu graficznego jest młoda artystka Julia Tecmer. Patronat honorowy nad wystawą objął abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.
Patronat medialny:
Partner:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: