EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

DAR WŁOSKIEGO MALARZA DLA MT 5,14

15 maja 2023

Elia Li Gioi, fot. Krzysztof Staniszewski

DAR WŁOSKIEGO MALARZA DLA MT 5,14

15 maja 2023

Elia Li Gioi, włoski malarz z Sycylii, podczas Nocy Muzeów zorganizowanej 13 maja w Mt 5,14 podarował Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego dwa obrazy swojego autorstwa, związane z osobą papieża-Polaka. Data uroczystości nie była przypadkowa: tego dnia przypadała 42. rocznica zamachu na Jana Pawła II, a jeden z obrazów Li Gioi – przedstawiający grymas bólu Ojca Świętego po postrzeleniu – nawiązuje do dramatycznych wydarzeń z 13 maja 1981 r.

Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14, dziękował artyście za obrazy, które teraz znajdą się na stałej ekspozycji Muzeum jako świadectwo wydarzeń sprzed 42 lat. Prezentacji twórczości sycylijskiego artysty, ucznia Primo Contiego, ostatniego z futurystów, oraz przedstawienia relacji kulturalnych między Polską a Włochami z wyeksponowaniem wkładu włoskich artystów do kultury polskiej, dokonał w swoim wystąpieniu redemptorysta, o. prof. Witold Kawecki CSsR z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Elio Li Gioi serdecznie podziękował dyr. Dmitrowiczowi za docenienie daru, którym pragnął uczcić pamięć drogiego mu papieża. Wspominał Jana Pawła II jako postać epokową – bohatera, dzięki któremu powstała „Solidarność” i został zburzony Mur Berliński. Bohaterstwo papieża ujawniło się także w jego bezprecedensowym potępieniu mafii w 1993 r. w Agrigento, co zapoczątkowało nowy rozdział w podejściu Kościoła katolickiego we Włoszech do tej plagi społecznej. Swoje przemówienie prof. Li Gioi zakończył wezwaniem Jana Pawła II: „Weźcie życie w swoje ręce i uczyńcie z niego arcydzieło!”.

77- letni artysta z młodzieńczym entuzjazmem przekonywał o doniosłej roli sztuki w dzisiejszym świecie, zwłaszcza w kontekście największych dramatów współczesności. Elia Li Gioi wiele miejsca poświęcił tragedii uchodźców, a basen Morza Śródziemnego nazwał największym cmentarzyskiem świata. Zadaniem sztuki jest o tym komunikować i przypominać o tej tragedii, zwłaszcza kiedy jest zapominana, ignorowana  i kwestionowana.

Elia Li Gioi z rozbitych łodzi emigrantów tworzy krzyżyki. Jeden z nich otrzymał papież Franciszek, obdarowany zostanie także kard. Kazimierz Nycz. Musimy patrzeć na te krzyże – mówił włoski artysta – jako na relikwie nowych męczenników.

Ceremonię przekazania darów prowadził Tomasz Motyka, kierownik działu zbiorów Mt 5,14, który był opiekunem całego przedsięwzięcia. Kontakt Muzeum z Elio Li Gioi został nawiązany dzięki jego przyjacielowi, muzealnikowi Mariano Caldarelli, od lat zamieszkałemu w Polsce.

Grzegorz Polak, Mt 5,14