ZADANIA DOFINANSOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nazwa zadania: Rozbudowa wystawy stałej o strefę krakowskiego okresu ks. Karola Wojtyły – Innowator
Wartość dofinansowania: 546 500 PLN
Całkowity koszt zadania: 546 500 PLN
Rodzaj dotacji: Dotacja celowa na wydatki inwestycyjne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa
Opis zadania: Strefa Innowator, to jedna z czterech stref bocznych, które znajdują się w projekcie Muzeum, a nie zostały zrealizowane w pierwszym etapie inwestycyjnym zakończonym oddaniem dla zwiedzających przestrzeni wystawienniczych w podstawowej ścieżce zwiedzania – w pierścieniu pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej. Choć umieszczony ze względów artystyczno-scenograficznych w bocznej przestrzeni, pod względem merytorycznym zdecydowanie należy do głównego nurtu narracyjnego. Przedstawia bowiem 30 lat życia i pracy Karola Wojtyły jako biskupa, arcybiskupa i kardynała archidiecezji krakowskiej. Taki wyłom w opowieści o papieżu Polaku stanowi dostrzegalną lukę merytoryczną. Bez okresu krakowskiego nie byłoby Jana Pawła II. Z Krakowa wyjechał jako pasterz doskonale przygotowany do pełnienia najważniejszego urzędu i godności w Kościele katolickim. To Kraków, ze swoim dziedzictwem intelektualnym, historycznym, religijnym i kulturowym, dał mu „przepustkę” do papiestwa.
Ta strefa ma pokazać, że Karol Wojtyła był nie tylko wyjątkowym pasterzem w skali Kościoła w Polsce, ale nie było tak wyjątkowej, bogatej, wybitnej i oryginalnej osobowości pasterskiej w wymiarze całego Kościoła powszechnego.
Innowator jako atrakcyjna przestrzeń wystawiennicza pod względem scenograficznym z pewnością przyczyni się do wzbogacenia ekspozycji Muzeum i zwiększy frekwencję zwiedzających, co stanowi jeden z celów tego przedsięwzięcia. Ekspozycja ma zwrócić uwagę na wyjątkowy, niespotykany w skali światowej aspekt aktywności Karola Wojtyły, czyli duszpasterskie wyjazdy turystyczne księdza, biskupa i wreszcie kardynała, z zaprzyjaźnioną młodzieżą tworzącą tzw. Rodzinką – na wyprawy kajakowe i narciarskie.
Zostaną tu pokazane unikatowe i autentyczne eksponaty takie jak: kajak, namiot, plecak, buty górskie, rower oraz stolik turystyczny. Dzięki multimediom zwiedzający będą mogli zobaczyć jedyny w swoim rodzaju film – archiwalną relację z wyprawy kajakowej z udziałem Karola Wojtyły. Udostępnienie tej strefy dla zwiedzających, wraz z ogromnym materiałem merytorycznym opowiadającym o dorobku filozoficznym, poetyckim i kaznodziejskim Karola Wojtyły, ściśle wpisuje się w statutową działalność Muzeum, jaką jest upowszechnianie wiedzy na temat Jana Pawła II.
W ramach zadania zrealizowano etap rozbudowy obejmujący zakres prac wykończeniowo-adaptacyjnych, instalacji elektrycznych i niskoprądowych, oświetlenia, instalacji wentylacji i klimatyzacji oraz instalacji multimedialnych sali.