AKTUALNOŚCI
LEKCJE MUZEALNE W SZKOŁACH POLSKICH NA LITWIE I ŁOTWIE
29 listopada 2023
W minionym tygodniu delegacja naszego Muzeum w składzie: Grzegorz Polak – zastępca dyrektora, dr Justyna Chrabka – kierownik działu wydawniczo-naukowego i dr Edgar Sukiennik – specjalista ds. naukowych spotkali się z uczniami polskich szkół na Litwie i Łotwie, dla których przygotowali warsztaty związane z Janem Pawłem II i prymasem Stefanem Wyszyńskim. Zajęcia zorganizowała Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie. Pracownicy Muzeum spotkali się także ze świadkami pontyfikatu Jana Pawła II i wysłuchali ich relacji na temat pielgrzymki papieskiej do państw bałtyckich w 1993 r.
Warsztaty rozpoczęły się 21 listopada od prelekcji w szkole powszechnej w miejscowości Połuknie. Pracownicy muzeum omówili zagadnienia związane z zaangażowaniem kard. Wyszyńskiego na rzecz Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny, nauczaniem Jana Pawła II do braci Słowian o duchowej jedności Europy oraz mało znanymi faktami z dzieciństwa Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyły. Na zakończenie spotkania społeczność szkolna obejrzała prezentację multimedialną o naszym Muzeum.
Nazajutrz rano gościliśmy w gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie, gdzie prowadziliśmy zajęcia dla uczniów z klas X i XI. Zajęcia odbywały się w dwóch salach jednocześnie. Dyrektor Grzegorz Polak przypomniał zasadnicze rysy pielgrzymki Jana Pawła II na Litwę w 1993 r. i słowa papieża skierowane do żyjących tam Polaków. W sąsiedniej klasie dr Justyna Majewska opowiadała o chrześcijańskich korzeniach Europy, a dr Edgar Sukiennik przypomniał okoliczności wyboru Jana Pawła II i znaczenia tego faktu dla uciemiężonych przez komunizm narodów Europy Środkowej.
Następnie pracownicy Muzeum udali się na spotkanie z Adamem Błaszkiewiczem, dyrektorem Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie, który oprowadził ich po kilku wystawach tematycznych na terenie szkoły, następnie opowiedział o swoich osobistych doświadczeniach związanych z pielgrzymką papieża na Litwę. Po południu Grzegorz Polak był gościem Aldony Połońskiej w TVP Wilno, gdzie opowiedział o głównych celach Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
W czwartek 23 listopada złożyliśmy wizytę w Państwowym Gimnazjum Polskim w Rezekne na Łotwie i poprowadziliśmy zajęcia dla młodzieży z klas X–XII z podziałem na trzy bloki tematyczne: Papież-Polak do braci Słowian, Papież Jan Paweł II a świat sportu oraz Cóż papież Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom mieszkającym na emigracji?. Po lekcjach miało miejsce spotkanie z dyrektor Olgą Burową, która wspominała pobyt papieża w krajach bałtyckich.
W godzinach popołudniowych dotarliśmy na przedmieścia Rygi, gdzie czekał nas blok zajęć w Polskiej Szkole Średniej im. Ity Kozakiewicz. Po spotkaniu z dyrektor Teresą Dinulą rozpoczęliśmy prelekcje na tematy wspomniane powyżej wraz z prezentacją multimedialną naszego Muzeum.
Ostatnie zajęcia odbyły się w piątek 25 listopada. Tym razem młodzież obejrzała film dokumentalny Ja bym z takim papieżem nie wytrzymał, przybliżający klimat wszystkich pielgrzymek Ojca Świętego do Polski. Dla wielu młodych ludzi było to pierwsze zetknięcie się z papieżem, a widok milionów wiernych uczestniczących w spotkaniach z następcą św. Piotra uczynił na nich potężne wrażenie. Wizytę w szkole zakończyło spotkanie z panią Stanisławą – katechetką i aktywną uczestniczką liturgii w czasie Mszy Świętych sprawowanej przez Jana Pawła II w Rydze.
Przed południem udało nam się zwiedzić starówkę z urzekającymi zabytkami. W katedrze św. Jakuba spotkaliśmy się z diakonem Gunnarem – celibatariuszem z katedry ryskiej, który przybliżył kulisy pielgrzymki Jana Pawła II i Franciszka na Łotwę oraz opowiedział o swoim czynnym udziale w obu tych wizytach.
Edgar Sukiennik, Mt 5,14