EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

REAKCJE NA ABSTRAKCJE 2.0

3 listopada 2023

Reakcje na abstrakcje
"Reakcje na abstrakcje. Rozmowy Grażyny Bastek wokół "Malowania Dziesięciorga Przykazań" Stefana Gierowskiego

REAKCJE NA ABSTRAKCJE 2.0

3 listopada 2023

Zapraszamy do Mt 5,14 na nową edycję spotkań z cyklu Reakcje na abstrakcje. Punktem wyjścia będą prezentowane w Muzeum dzieła wybitnego awangardowego artysty Stefana Gierowskiego, a rozmowy z zaproszonymi gośćmi poprowadzi dr Grażyna Bastek.

 

8 listopada 2023 r., godz. 18.00

Współcześni artyści i nowe media wobec sztuki religijnej – rozmowa z Łukaszem Murzynem, artystą i kuratorem sztuki

15 listopada 2023 r., godz. 18.00  

Czy nowoczesna architektura i sztuka sakralna spełniają oczekiwania liturgii, duchowości i estetyki? – rozmowa z Wojciechem Głowackim, historykiem sztuki i archeologiem

22 listopada 2023 r., godz. 18.00

Dekalog Stefana Gierowskiego, a malarstwo abstrakcyjne i jego duchowe korzenie – rozmowa z Piotrem Rypsonem, krytykiem i historykiem sztuki i literatury

GRAŻYNA BASTEK

Historyk sztuki i publicystka. Pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest również wykładowcą Instytutu Historii Sztuki UW, Podyplomowych Studiów Muzealniczych oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Specjalizuje się w historii nowożytnego malarstwa europejskiego i w technikach dawnych mistrzów.

Jej eseje o malarstwie publikował m.in. tygodnik „Newsweek”, pisała również do „Newsweek Historia”, „Vogue”, „Przekroju” i Dwutygodnik.pl. W Programie 2 Polskiego Radia współtworzy audycję Jest taki obraz. W 2020 r. wydała eseje o malarstwie Rozmowy obrazów.

Prowadzi podcast Po co sztuka?

DEKALOG STEFANA GIEROWSKIEGO

…czyli cykl Malowanie Dziesięciorga Przykazań powstał w latach 80., zainspirowany XV-wieczną Tablicą Dziesięciu Przykazań z Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Stefan Gierowski rozważa w nim treść biblijnych nakazów i zakazów, cnotę i grzech, przekładając je na własne odczucia i emocje. Interpretacja Dekalogu to gra barw i figur geometrycznych. Obrazy są prezentowane na wystawie stałej w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.