EN

Mapa

przewiń w dół
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

CZAS

„Pośród niesnasek Pan Bóg uderza 
W ogromny dzwon, 
Dla słowiańskiego oto papieża 
Otworzył tron. 

Ten przed mieczami tak nie uciecze 
Jako ten Włoch,
On śmiało, jak Bóg, pójdzie na miecze; 
Świat mu to proch! 

Twarz jego, słowem rozpromieniona, 
Lampa dla sług, 
Za nim rosnące pójdą plemiona 
W światło, gdzie Bóg.
Na jego pacierz i rozkazanie 
Nie tylko lud 
Jeśli rozkaże, to słońce stanie, 
Bo moc to cud!

Juliusz Słowacki „Słowiański Papież”
Wiersz powstał w 1848 roku

PODRÓŻ

„Razem z wami pragnę wyśpiewać pieśń dziękczynienia dla Opatrzności, która pozwala mi dziś jako pielgrzymowi stanąć na tym miejscu.”

– Jan Paweł II

Pierwsza pielgrzymka – początek wspólnoty. Przenosimy się w miejscu i czasie. Jest 2 czerwca 1979 r., pl. Zwycięstwa w Warszawie. Jan Paweł II podczas homilii nawiązuje do polskiej historii, dziedzictwa i przyzywa Ducha Świętego. Efekt? Powstanie Solidarności i upadek komunizmu.

DOM

Przestrzeń złożona z trzech mniejszych stref, w której toczy się opowieść o rodzinnych domach naszych bohaterów, ale też o naszym wspólnym domu – ojczyźnie. Zuzela, w której w 1901 r. rodzi się Stefan Wyszyński, jest pod zaborem rosyjskim. Narodziny Karola Wojtyły w 1920 r. zbiegają się z odrodzeniem Polski, ale też nowym zagrożeniem – bolszewizmem. Dla obu bohaterów traumatycznym doświadczeniem jest wojna światowa.

KRAKÓW

„Odkrywając słowo poprzez studia literackie czy językowe, nie mogłem nie przybliżyć się do tajemnicy Słowa.”

– Jan Paweł II

W 1938 r. Karol Wojtyła wraz z ojcem przeprowadza się do Krakowa. Studiuje polonistykę, tworzy poezję i gra w teatrze. Ten wyjątkowy czas w jego życiu przypominają umieszczone w strefie eksponaty z zakładu fotograficznego Pawła Bielca: zabytkowy aparat i archiwalne fotografie – także młodego Karola z kolegami z teatru.

BĘDZIESZ MIŁOWAŁ

„Nie zmuszą mnie, bym ich nienawidził.”

– Stefan Wyszyński

Ksiądz Stefan Wyszyński jako kapelan powstania warszawskiego w Laskach, prześladowanie Kościoła w okresie stalinowskim i uwięzienie – ta strefa skupia bogactwo tematów. Z nich na pierwszy plan wybija się internowanie Prymasa w latach 1953-1956 i jego szlachetna postawa wobec prześladowców.

DIALOG?

„Czy rzeczywiście myśl partii jest myślą Narodu?”

– Stefan Wyszyński

Konfrontacja komunistycznej nowomowy Władysława Gomułki z chrześcijańskim przesłaniem prymasa Wyszyńskiego. Przestrzeń tworzą dwie filmowe projekcje pokazujące tę samą rzeczywistość z innej perspektywy: dla Kościoła jest to Milenium Chrztu Polski, dla władzy komunistycznej – Tysiąclecia Państwa Polskiego.

MAMO!

„Jest to Matka troskliwa, tak jak w Kanie Galilejskiej.
Jest to Matka wymagająca — tak jak każda dobra matka jest wymagająca.
Jest to jednak równocześnie Matka wspomagająca: w tym się wyraża potęga Jej macierzyńskiego Serca.”

– Jan Paweł II

„Tutaj zawsze byliśmy wolni.”

– Stefan Wyszyński

Jasna Góra jako miejsce wyjątkowe w historii Polaków. Przypominamy dzieje pielgrzymowania i wielkich wydarzeń narodowych związanych z klasztorem oo. paulinów. Pokazujemy także osobistą relację naszych bohaterów z Czarną Madonną.

ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ

Szarzyzna i beznadzieja komunistycznej rzeczywistości zderzona z feerią barw Watykanu z okresu Soboru Watykańskiego II (1962-1965). W sąsiadujących przestrzeniach na zasadzie kontrastu pokazujemy kard. Stefana Wyszyńskiego i abp.

Karola Wojtyłę jako pasterzy mierzących się z problemami w Polsce (protesty, starania o swobodę wyznawania wiary, tworzenie Kościoła jako przestrzeni wolności) i uczestników jednego z najważniejszych wydarzeń dla Kościoła XX w.

POKÓJ ŁEZ

„Dzisiaj po raz pierwszy staje przed wami Jan Paweł II.”

– Jan Paweł II

Wybór krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża. Realistyczne obrazy Aldony Mickiewicz oddają przemianę nowego ojca Kościoła, który przy Kaplicy Sykstyńskiej, w przestrzeni zwanej Pokojem Łez (Stanza delle Lacrime) ma chwile na refleksję i modlitwę.

Tam też przebiera się w białe szaty.

PONTIFEX – BUDOWNICZY MOSTÓW

„Człowiek jest drogą Kościoła.”

– Jan Paweł II

Ten, który wyruszył w świat. Bogactwo pontyfikatu Jana Pawła II znajduje symboliczny wyraz w efektownym zamyśle scenograficznym. Imponujących rozmiarów łódź jest nawiązaniem do Łodzi Piotrowej. Jej przełamanie pośrodku nawiązuje do dwóch tragicznych wydarzeń z 1981 r. – śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego i zamachu na Jana Pawła. Tutaj też znajduje się osobna przestrzeń poświęcona objawieniom Matki Bożej w Fatimie.

MIASTU I ŚWIATU

„Wypłyń na głębię. Jest przy tobie Chrystus.”

– Jan Paweł II

Testament Jana Pawła II. Kolejna duża projekcja w przestrzeni muzealnej jest wspomnieniem ostatnich dnia Jana Pawła II oraz jego pogrzebu. Mocny akcent to przesłanie papieża skierowane do młodzieży na nowe tysiąclecie. Znajduje się tu jeden z najciekawszych eksponatów – kopia kapy, w której Jan Paweł II otwierał Drzwi Święte z okazji rozpoczęcia jubileuszu trzeciego tysiąclecia, wykonana przez szyjące dla papieży włoskie atelier.

DEKALOG

„Od tych dziesięciu prostych słów zależy przyszłość człowieka.”

– Jan Paweł II

Dziesięć przykazań w malarskiej wizji Stefana Gierowskiego. W strefie prezentujemy obrazy najwybitniejszego przedstawiciela współczesnej awangardy.