AKTUALNOŚCI
Z PERSPEKTYWY TRZECH POKOLEŃ
11 września 2021
W Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego odbyła się debata radiowa Kardynał Stefan Wyszyński – idol trzech pokoleń?. Rozmowa była okazją do przyjrzenia się Prymasowi Tysiąclecia z perspektywy trzech generacji pracowników Muzeum.
Grzegorz Polak, wicedyrektor Mt 5,14, jako jedyny z uczestników debaty miał okazję spotkać prymasa Stefana Wyszyńskiego osobiście. „Bardzo dobrze go pamiętam, pamiętam jego głos, pamiętam jak na 3 miesiące przed śmiercią recytował wiersz Norwida Krzyż i dziecko. Doskonale pamiętam tembr głosu, jak akcentował poszczególne frazy” – mówił reprezentant najstarszego pokolenia „muzealnego”: „Przemawiał spokojnie, w jego głosie czuć było stanowczą łagodność. Mówił długo, ale wszyscy słuchali” – wspominał: „Prymas dla mojego pokolenia był jednocześnie i idolem, i autorytetem moralnym, kimś niezwykle wiarygodnym”, tłumaczył Grzegorz Polak.
Dyrektor Muzeum, Piotr Dmitrowicz, nigdy nie miał okazji spotkać prymasa osobiście. Kiedy Wyszyński umierał, był jeszcze dzieckiem i nie mógł uczęszczać na sprawowane przez niego Msze Święte. Postać kardynała poznawał z opowieści, podręczników czy historii. Cenił prymasa za wytrwałość, niezłomność, umiejętność analitycznego myślenia i rozumienia swojej pozycji: „Mając z tyłu głowy jego życiorys, chłopak z małej wsi, który marzy o byciu księdzem, chciał żyć spokojnie nagle, rzucony na głęboką wodę, zostaje prymasem w najtrudniejszym okresie dla Polski”, mówił Dmitrowicz.
Z zupełnie innej perspektywy o prymasie opowiada reprezentant najmłodszego pokolenia, Edgar Sukiennik: „Urodziłem się 4 lata po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego, więc moje pierwsze doświadczenia związane z poznawaniem jego osoby, były z opowiadań babci, lekcji historii, opowiadali mi o nim znajomi księża którzy przeżyli tamte czasy” – mówił. „Oni wszyscy podkreślali, że to był ktoś niesamowity. Człowiek, od którego biła świętość, majestat, blask, był jednocześnie bliski i ciepły. Przyznawał, że swoje głębsze zainteresowanie Wyszyńskim pojawiło się podczas studiów. – Postać pod każdym względem wyjątkowa i duchowym, i narodowym. Człowiek opatrznościowy dla Polski i Polaków.
Debata została zorganizowana przez Polskie Radio we współpracy z Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Spotkanie odbyło się w przededniu uroczystości beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.
Magdalena Broda, Mt 5,14