EN

AKTUALNOŚCI

przewiń w dół

120 LAT TEMU URODZIŁ SIĘ STEFAN WYSZYŃSKI

3 sierpnia 2021

Stanisław i Julianna Wyszyńscy z dziećmi, fot. NAC

120 LAT TEMU URODZIŁ SIĘ STEFAN WYSZYŃSKI

3 sierpnia 2021

Urodziłem się w moim domu rodzinnym pod obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i to w sobotę, żeby we wszystkich planach Bożych był ład i porządek. Całe moje życie tak wyglądało.

Prymas Stefan Wyszyński, Jasna Góra, 7 sierpnia 1974 r.

…ja jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Tutaj, w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie chrztu. Są to więzi potężne. Czuję się wielkim dłużnikiem wobec ziemi, której chleb jadłem od dzieciństwa i wobec wszystkich, wśród których żyłem.

Prymas Stefan Wyszyński, Zuzela, 13 czerwca 1971 r.

 

Polski od ponad 100 lat nie było na mapach, gdy na świat przyszedł Stefan Wyszyński. Urodził się 3 sierpnia 1901 roku w zaborze rosyjskim, w Zuzeli nad Bugiem, na pograniczu Mazowsza i Podlasia, w dekanacie Czyżew.

Jego rodzicami byli Stanisław Wyszyński i Julianna z domu Karp, pochodzący z parafii Kamieńczyk, którzy w 1899 r. wzięli ślub w sanktuarium pw. św. Anny i Trójcy Przenajświętszej w Prostyni, gdzie Stanisław był organistą. Ród Wyszyńskich osiadł na Mazowszu w XIII wieku, pieczętując się herbem Roch III, nadanym przez Kazimierza Wielkiego za zasługi na polu walki. Wyszyńscy trudnili się przede wszystkim rolnictwem, ale mogli piastować urzędy państwowe.

W styczniu 1900 r. na zaproszenie proboszcza x. Antoniego Lipowskiego, Stanisław objął posadę organisty w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli. Rodzina zamieszkała w budynku organistówki, znajdującej się przy głównej drodze Zuzeli, naprzeciw kościoła parafialnego. W szkole obowiązywał zakaz używania języka polskiego, ale mały Stefan prawdziwą edukację odbierał w domu, ucząc się historii z polskiej książki. Razem z ojcem odwiedzał groby powstańców styczniowych, a po latach wspominał: „Nocą mój ojciec zabierał mnie nieraz w odległe lasy. Jechało z nim zawsze razem kilku miejscowych zaufanych gospodarzy. Stawiali krzyże na drogach i różnych kopcach… Wracaliśmy w zupełnym milczeniu, nigdy nie wolno było o tym mówić ani słowem”.

W Zuzeli urodziło się pięcioro dzieci Wyszyńskich: Anastazja, Stefan, Stanisława, Janina i Wacław. W styczniu 1910 r. Stanisław Wyszyński zdobył posadę organisty w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w nieodległym miasteczku Andrzejewo. Była to większa parafia od Zuzeli, dlatego organista otrzymał wyższe wynagrodzenie oraz obszerniejsze mieszkanie. Rodzina przeprowadziła się do Andrzejewa w kwietniu 1910 r., a 31 październiku 1910 r., wkrótce po porodzie córki Zofii zmarła matka Julianna Wyszyńska, którą zapamiętał jako „wyniosłą, nieco dumną, ale spokojną zawsze i starannie ubraną”. Już jako chłopiec Stefan Wyszyński ujawnia swój silny charakter. Gdy rosyjski nauczyciel nie chciał go zwolnić do chorej matki, uciekł z lekcji oświadczając, że więcej tu nie wróci. Słowa dotrzymał…

Dzieciństwu Stefana Wyszyńskiego poświęcona jest strefa ZUZELA w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.