AKTUALNOŚCI
55. ROCZNICA ORĘDZIA BISKUPÓW POLSKICH DO NIEMIECKICH – DEBATA
17 listopada 2020
W piątek 20 listopada o g. 12.00, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na panel dyskusyjny związany z 55. rocznicą orędzia biskupów polskich do niemieckich. Debata będzie transmitowana w mediach społecznościowych Mt 5,14.
Czy orędzie było dokumentem przełomowym w relacjach między Polakami a Niemcami?
Dlaczego gest biskupów polskich z prymasem Stefanem Wyszyńskim na czele wzbudził tyle kontrowersji po obu stronach granicy?
Czy orędzie miało istotne znaczenie polityczne?
Czy biskupi polscy byli osamotnieni w swoim geście pojednania?
Czy słowa Episkopatu Niemiec z okazji 75. rocznicy zakończenia światowej wojny można uznać za prawdziwą odpowiedź na orędzie biskupów polskich sprzed 55 lat?
Na te i na inne pytania odpowiedzą uczestnicy debaty:
Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta, dyrektor Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Grzegorz Polak, publicysta i pisarz, autor m.in. książki Najbardziej lubił nasturcje. Nieznane fakty z życia prymasa Wyszyńskiego, zastępca dyrektora Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
x. dr Manfred Deselaers, kapłan diecezji akwizgrańskiej, od 1990 r. mieszkający w Oświęcimiu, wiceprezes Centrum Dialogu i Modlitwy/ Zentrum für Dialog und Gebet
dr Gerhard Gnauck, wieloletni korespondent warszawski dzienników niemieckich, obecnie „Frankfurter Allgemeine Zeitung”
dr hab. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, wykładowca w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, autor licznych publikacji o orędziu biskupów polskich do niemieckich
abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, wcześniej biskup tarnowski, były wieloletni przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.
Transmisja debaty: https://www.facebook.com/events/640805623262036
Debata towarzyszy wystawie Przebaczenie drogą do wolności, która już od 18 listopada będzie prezentowana na stronie internetowej, a od grudnia także w przestrzeni muzealnej Mt 5,14. Wystawa przypomni najważniejsze, i w dużej mierze nieznane fakty, związane z orędziem biskupów polskich do niemieckich. Zostanie podkreślony głęboko chrześcijański, ewangeliczny wymiar listu polskich biskupów oraz towarzyszący mu kontekst polityczny. Ekspozycja odda także hołd „zapomnianemu ojcu Europy”, Bolesławowi kard. Kominkowi, metropolicie wrocławskiemu, inicjatorowi i głównemu autorowi orędzia. To także ukłon w stronę obywateli Niemiec, zasłużonych w procesie pojednania z Polską.
Zachęcamy również do pobrania scenariusza lekcji dla klas licealnych w dwóch językach – polskim i niemieckim.